Sitemiz en kısa zamanda yayın hayatına girecektir.

Namaz Müminin Miracıdır

namaz-muminin-miracidir

Şu bir hakikattir ki, “Namaz müminin mi‘racıdır” ve bu, Allah ile buluşmak ve O’nun huzurunda bulunmak demektir. Namaz, kulun günde beş defa Yaratan’ın huzuruna çıkması, divanında durması demektir.
22 Mart 2013 Cuma 09:40

 Bu yüce divanda kul, arada hiçbir vasıta olmadan her türlü dilek ve ihtiyacını, bizzat Allah’a [c.c] arzeder, O’na sığınır, yalnızca O’ndan yardım diler. Böylece Peygamberimiz’in [s.a.v], mi‘racda gerçekleşen Allah ile mülâkatı hadisesi, namaz içinde sembolik olarak yaşanmış olur. Bu sırra işaret için, Peygamberimiz, “Namaz müminin mi‘racıdır” buyurmuştur.

Ârifler derler ki: Namaz mümin için manevi bir mi‘racdır. Namazın kulu yüce makamlara yükselten bir basamak olabilmesi için, müminin ona hakkı ile hazırlanması gerekir. Namaz, yüce Allah’ın huzuruna çıkmak ve O’nunla konuşmaktır. Evet, namaz kul ile Rabb’inin özel buluşma anı kılınmıştır. Büyüklerin dediği gibi, kul, namaza durduğu zaman Rabb’i ile arasındaki bütün perdeler kaldırılır.
Resûlullah [s.a.v] kulun Rabb’ine en yakın olduğu anın, namazdaki secde anı olduğunu bildirmiştir. (Müslim, Salât, 42; Ebû Davud, Salât, 152)

Kaynak: (Üç Aylar, Semerkand Yayınları)


Haber okunma sayısı: 433Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

YAZARLAR

Tüm Yazarlar

ADIYAMAN - HAVA DURUMU

ADIYAMAN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
189 hit, 9 ziyaretçi, 10 ziyaret
Bu hafta:
524 hit, 117 ziyaretçi, 131 ziyaret
Bu ay:
1946 hit, 564 ziyaretçi, 637 ziyaret
Toplam:
27736 hit, 7000 ziyaretçi, 7661 ziyaret